вторник, 8 май 2012 г.

Ароматите полезни за здравето

Миризмите са способни да променят настроението на хората, да пораждат усмивки и радост, твърдят авторите на последното засега изследване по темата, цитирани от Би Би Си.

Във Великобритания стават все по-популярни изследвания върху ароматни композиции, които влияят на физиката и психиката ни. Някои от тях дори са строго конфиденциални и са създадени по поръчка на военните.

През последните години внимателно се изучават и ефирните масла. Много от тях например забавят окисляването на мазнините в месните продукти т.е. запазват по-дълго тяхното качество и вкус. Учените прецизно изследват веществата, притежаващи антиоксидантна активност, тъй като те забавят стареенето, участват в регенерацията на различните тъкани, борят се с вредата от свободните радикали.

На науката е известно, че ефирните масла се състоят от малки молекули, които леко преодоляват мембраните на клетките в организма на човека. Затова част от летливите вещества попада в кръвта и участва в обменните процеси. Борът например действа благотворно на болните бели дробове, не само защото неговите компоненти убиват бактериите, а и защото възстановяват увредените клетки.

Учените се надяват, че скоро ще стане възможно създаването на композиции от аромати срещу много заболявания.

Някои аромати активизират дейността на главния мозък и изострят чувствата:
• Миризмата на лавандулата увеличава работоспособността с 20%, на жасмин – с 34%, на лимон – с 54%.
• Ароматът на прясно изпечен хляб, ванилия и кафе възбужда апетита.
• Миризмата на евкалипт и бял бор, укрепва имунитета.
• Миризмата на лайка убива вредните микроби във въздуха.

Все по-популярни стават ароматизаторите, които се използват за насищането на въздуха в големи затворени помещения с аромат на пресни изпечени продукти, кафе, парфюми, цигари, кожа. Засега обаче за тях може да се твърди със сигурност само, че имат маркетингов ефект, защото “напомнят” на потенциалните купувачи за съответната стока.
В това число не влизат ароматните свещи за които се твърди че повечето са вредни за здравето.Изследване на американски учени показва, че от някои ароматни свещи излиза дим, който може да е също толкова токсичен, колкото димът от цигарите. Тъй като ароматните свещи обикновено се палят в непроветрени стаи като банята или вечер, когато прозорците обикновено са затворени, химикалите, които излизат от тях могат да причинят вътрешно замърсяване, потенциално водещо до астма, екземи и кожни заболявания. По-скъпите свещи, направени от пчелен восък и соя, рядко причиняват проблеми, но мнозинството евтини свещи са произведени от парафин, вторичен продукт на петролната индустрия. От тях излиза тревожно количество летливи органични съединения, които са вредни за здравето. Когато американските учени изгорили няколко свещи в лаборатория за целите на изследването си, химикалите, излезли от тях във вредни количества, включвали канцерогени вещества, за които е известно, че причиняват астма като толуол и бензол.
Д-р Амид Хамиди от университета в Южна Калифорния, който осъществил изследването, заяви, че свещите от парафин произвеждат голямо количество химикали, защото не достигат достатъчно висока температура при горенето, за да се унищожат вредните молекули, които излъчват. Не само восъкът на свещите е потенциално опасен. Скъпите свещи се ароматизират с натурални парфюми или есенции. Но тъй като те са скъпи и е трудно да се добавят в големи количества, много от масовите ароматни свещи съдържат синтетични аромати и дори бои, които излъчват вредни частици при нагряване.

Няма коментари:

Публикуване на коментар